OBLASTNÍ PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÁ PORADNA VYŠKOV
příspěvková organizace 

 přepnout jazyk - angličtina

15 pro

Deset způsobů jak přežít s poruchami učení

Jak přežít s poruchami učení

 

Deset způsobů, jak si lépe poradit ve škole Když jde do tuhého, je dobré si promluvit Děti s SPU dusí svoje pocity v sobě. Jsou smutné, ukřivděné a naštvané, ale nikomu to neprozradí, drží všechno uvnitř. Ale potlačovat pocity je těžké, dřív nebo později vybublají na povrch a někdy se projeví podivným způsobem – konflikty, drzostí, častými průšvihy.

Když se cítíš smutně, ukřivděně a naštvaně, najdi si někoho, s kým si můžeš promluvit. Někoho, kde je ti sympatický a důvěřuješ mu, např. kamaráda, učitele, výchovného poradce.

Hlavu vzhůru!

SPU není nic, za co by se měl člověk stydět. Když se někdo zeptá, proč dostáváš na písemky víc času, klidně mu to pověz (jestli budeš chtít). Řekni mu: „Mám poruchu učení.“ nebo „Učím se jinak než ostatní.“

Věř ve svou cenu a chovej se podle toho, ostatní s tebou budou jednat jako s člověkem, na kterém záleží.

Staň se expertem

Expert je člověk, který je v něčem nejlepší. Vyber si něco, co tě baví a baví i další děti z tvojí třídy. Pak si o tom zjisti co nejvíc, požádej o pomoc učitele a rodiče.

Je to dobrý způsob, jak si získat pozornost, třeba se na tebe budou spolužáci obracet o radu a o pomoc.

Podílej se na dění ve škole

Škola je daleko zábavnější, když v ní nejde jenom o učení. Zkus se zapojit do společných činností, jako třeba divadelní či sportovní kroužky.

Zjisti si o SPU víc

Zjisti si co nejvíc informací o typu SPU, který máš a o způsobech, které ti můžou usnadnit učení.

Najdi si kamarády

Některé děti se přátelí jen s dětmi, které mají stejné problémy. Je fajn mít kamarády, kteří mají taky SPU, ale i kamarády, kteří SPU nemají.

Pomáhej ostatním

Hodně dětí s SPU má pocit, že pořád musí někoho žádat o pomoc. Připadá jim, že jsou jediní, komu musí stále někdo pomáhat. Ale i ty můžeš ostatním pomáhat. Třeba některému spolužákovi ze třídy v předmětu, který ti jde dobře.

Když víš, že můžeš pomoct, tak to pověz, nabídni pomocnou ruku.

Vyhýbej se potížím Hodně dětem s SPU připadá školní práce obtížná a nudná, takže se ochotně připojí, když někdo ostatní začne zlobit a vyrušovat. Není to ani trochu dobrý nápad. Podobné chování vadí učitelům i rodičům.
Když vidíš, že někdo ve třídě ruší a vyvádí hlouposti, prostě si ho nevšímej. Soustřeď se na to, co máš dělat. Pak se nedostaneš do potíží.

Nauč se uvolnit a uklidnit

Vzpomeň si na situaci, kdy se po tobě v poslední době chtěla nějaká obtížná práce, kterou ne a ne pochopit. Jaké byly tvoje pocity? Nejspíš tě to rozzlobilo a rozrušilo. Jak se zachováš v takovéto situaci? Předstíráš, že pracuješ, přestože jsi duchem jinde? Vykašleš se na to? Rozbrečíš se?

Takové chování ti nepomůže, aby se ti ve škole vedlo lépe. Stálo by za pokus zvednout ruku a požádat pomoc učitele. Pokud má jinou práci, zkus si pomoct sám. Zavři oči, třikrát se zhluboka nadechni a v duchu pomalu počítej do deseti. Jakmile se začneš cítit lépe, zkus se znovu pustit do práce.

Nepoužívej SPU jako výmluvu!

Některé děti používají SPU jako výmluvu, aby se vyhnuly učení a úkolům. NIKDY nepoužívej SPU jako výmluvu, která ti pomůže vyhnout se práci! Úkolem tvých učitelů je najít nejlepší způsoby, jak tě něco naučit. A tvým úkolem je pracovat tak usilovně, jak dokážeš! I

když budeš mít nejlepší učitele a učebnice, některé věci pro tebe budou těžké. Ale NIKDY nepoužívej SPU jako omluvu pro to, že se nesnažíš.

Sedm způsobů, jak si poradit doma


Řekni rodičům, že potřebuješ čas na odpočinek

Většina rodičů chodí do práce. Když přijdou ze zaměstnání domů, pokračují v té samé práci? Chodit do školy je tvoje práce. A když máš celé odpoledne a večer psát úkoly, je to jako bát neustále v zaměstnání.

To neznamená, že se na domácí úkoly vykašleš. Znamená to ale, že je dobré vyhradit si nějaký čas i na odpočinek.

Svěř se rodičům, když ti domácí úkoly zabírají moc času

Domácí úkoly jsou dobré k tomu, aby si člověk naučené věci procvičil. Jenže co když máš pocit, že trávíš VŠECHEN svůj čas nad domácími úkoly, takže ti nezbývá vůbec žádný? V tom případě ti úkoly zabírají moc času a je třeba zjistit proč. Polož si následující otázky: Je pro tebe těžké pochopit, co máš vlastně dělat? Je pro tebe obtížné čitelně psát? Je pro tebe těžké udržet v matematice čísla srovnaná tak, aby se dala spočítat? Cítíš velkou únavu, když se celý den učíš? Pokud zněla tvoje odpověď na některou otázku ANO, tak to pověz svým rodičům nebo učitelům. Nebo požádej rodiče, aby si promluvili s učiteli - měli by vědět, kolik času ti domácí úkoly zabírají.

Potřebuješ i nějaký čas pro sebe. Zeptej se rodičů a učitelů, jestli byste nemohli vypracovat plán, který by ti umožnil dělat úkoly tak, aby ti zůstal nějaký čas pro sebe.

Říkej rodičům dobré zprávy o tom, co se ti daří

Někdy rodiče musí přijít do školy, protože se objevil nějaký problém. Někdy se děti neučí, někdy ve škole zlobí, odmlouvají, chovají se nevhodně. Takové zprávy rodiče neslyší rádi a je to pro ně těžké.

Tak svým rodičům říkej dobré zprávy o sobě ty. Vyprávěj jim o věcech, co se ti každý den podařily. Když si zlepšíš známku, když tě paní učitelka pochválí, když si najdeš nového kamaráda.


Když tvoji rodiče budou muset přijít do školy vyslechnout si, co máš za problémy, můžou povědět učitelům také, co ti jde, co se ti podařilo. Možná tě tvoji učitelé považují za líného žáka, který se nesnaží. Možná nechápou, v čem je problém. Rodiče ti v tom můžou pomoct. Můžou učitelům vysvětlit, jak je to s tebou doopravdy.

Dej si pauzu, když ji potřebuješ

Někdy možná cítíš takové napětí a vztek, že se ti chce křičet, utéct a schovat se. Když tě přepadnou podobné pocity, dej si pauzu. Běž na procházku, projet se na kole. Jdi do svého pokoje, zavři dveře a poslouchej hudbu.

Věnuj se něčemu, co tě baví. Nech úkoly stranou.

Plánuj čas

Dobrý způsob, jak všechno zvládnout, je udělat si seznam nebo časový harmonogram. Dělá ti potíže zapamatovat si, jaké úkoly máš doma? Napiš si seznam věcí, které musíš doma zvládnout. Jakmile jednu položku ze seznamu vyřídíš, odškrtni si ji.

Zvol si čas, který si vyhradíš na domácí úkoly. Vyber si domu, kdy je po ruce někdo, na koho se můžeš obrátit, pokud budeš potřebovat pomoc.

Než se do úkolů pustíš, připrav si všechno, co budeš potřebovat – tužky, učebnice, papíry, atd. Vypni televizi a rádio. Nevolej kamarádům, nemailuj jim a nezapínej v počítači žádné chaty ani Skype. A pak se dej do PRÁCE.

Jez zdravě

Víš, že nezdravé potraviny, jako jsou sladké limonády, slané brambůrky a sladkosti, ovlivňují schopnost jasně myslet? Zdravé jídlo, jako je ovoce a zelenina, ti může pomoct, aby ti to lépe myslelo.

Když dostaneš hlad, sáhni po zdravějších svačinkách. Prokážeš tím službu svému mozku!

Najdi si koníček

Najdi si něco, co tě baví a co tě rozptýlí od myšlenek na školu. Pořiď si domácí zvíře. Sbírej něco. Cvič. Poslouchej hudbu.

Když si najdeš zajímavou zálibu, poskytne ti to zároveň něco, o čem si můžeš s ostatními povídat.

Použitý zdroj: FISHER, Gary L a Rhoda Woods CUMMINGS. Jak přežít s poruchami učení: rádce pro děti. Vyd. 1. Praha: Portál, 2012, 95 s. ISBN 978-80-262-0156-4.

Pro potřeby OPPP Vyškov zpracovala Mgr. Pavlína Kryštofová.