OBLASTNÍ PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÁ PORADNA VYŠKOV, příspěvková organizace         

09 kvě

JE TO O RODIČÍCH, NE O DĚTECH

Pokud je patnáctiletý kluk zvyklý sedět u počítače denně hodiny, už s tím opravdu těžko něco uděláte. Ale proč se tříleté dítě při jízdě tramvají dívá na pohádku?

   Výchova začíná opravdu odmalinka. Možná už od kojeneckého věku, kdy je rozdíl, jestli při kojení vedle mimina v jedné ruce držíte mobil v druhé ruce, nebo ne. Nejpozději však v době, kdy dítě vnímá, co děláte. Saháte v jeho přítomnosti stále po mobilu, ať už aby vám něco neuniklo, nebo že se nudíte nebo musíte pracovat? To je špatně, dítě se naučí, že ta krabička tu je pořád. A pořád se na ni díváte. Někdy je to nutné, ale jde to přece časově omezit. A malému dítěti říct: „Maminka teď bude pracovat, na něco se podívá, něco vyřídí.“ A že za nějaký časový úsek, který dítě chápe, přijdete a budete si spolu hrát, půjdete ven, upečete buchtu, společně poobědváte.

  Čas trávený s internetem může být výrazně kratší  než si myslíte. Jde o to dítěti nabídnout jiný zábavný program, než je počítačová hra nebo YouTube. Rodič musí mít sílu a čas se dítěti věnovat. Kolegyně vyprávěla, jak jednou zakázala dvěma synům počítač. Oni to vcelku přijali, ale chodili a ptali se jí, co mají dělat. Že se nudí. Ona se jim v tu chvíli nemohla věnovat, a tak počítače zase povolila. Jenže děti je nutno odmalička učit, aby se uměly zabavit samy. Umí-li to ve třech letech půl hodiny, budou to umět v pěti letech hodinu a ve čtrnácti celý den.

   Je to o cestě, kterou dětem ukazujeme. A my jsme na ní pro ně největším vzorem. Pokud se dítěti nějakou dobu nemohu věnovat, vždy bych se snažila najít mu nějakou jinou aktivitu než ho posadit před obrazovku a vyřešit to v tu chvíli pro mě tím nejlehčím způsobem.

Zdroj: Mertlová, Barbora. Je to o rodičích, ne o dětech. Psychologie Dnes. 2017, 23(5), 1. In Rýdlová, Jarmila. IT generace a rodiče pod pantoflem.

Za kolektiv pracovníků OPPP Vyškov, pracoviště Blansko PhDr. Martina Švancarová